اوراق تسه چیست؟

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1401/03/24
زمان مطالعه :8 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
اوراق تسه چیست؟

اوراق تسهیلات بانک مسکن اوراق بهاداری است که توسط بانک مسکن منتشر شده و در بازار عادی فرابورس معامله می‌شود. به این اوراق بهادار اوراق تسه نیز گفته می‌شود. اوراق تسهیلات بانک مسکن با هدف سپرده‌گذاری برای خرید مسکن استفاده می‌شود. اوراق تسه تسهیلاتی است که از محل اوراق ممتاز برای خرید واحد مسکونی به افراد واجد شرایط پرداخت می‌گردد. این اوراق به مردم کمک می‌کند تا زودتر از سایر تسهیلات مانند حساب‌های سپرده یک ساله و وام‌های بانک‌ها، تسهیلات خرید خانه دریافت کنند. افراد می‌توانند از اوراق تسهیلات بانک مسکن برای دریافت وام از بانک و هم برای سرمایه‌گذاری و کسب سود از تفاوت قیمت خرید و فروش این اوراق استفاده کنند. در ادامه به توضیح بیشتر این اوراق می‌پردازیم.

ویژگی‌های اوراق تسه

اوراق تسهیلات بانک مسکن دارای ویژگی‌های زیر است:

 

نرخ سود تسهیلات

در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری: 17.5 درصد

در مناطق بافت فرسوده شهری: 16 درصد

 

سقف تسهیلات

تهران: 200 میلیون تومان

مراکز استان و شهرهای بالای 200هزار نفر: 160میلیون تومان

سایر شهرها: 120میلیون تومان

 • سررسید اوراق تسه دو ساله هستند اما در صورتی که بانک صلاح بداند می‌تواند تا 6 ماه دیگر این اوراق را تمدید نماید.
 • ارزش ریالی هر برگ اوراق بعد از خریداری در زمان سررسید 500،000 تومان است.
 • برای دریافت وام مسکن 200 میلیون تومانی باید 400 برگه اوراق تسه خریداری شود.
 • دامنه نوسان اوراق تسه مانند دامنه نوسان سایر اوراق در بازار فرابورس از 5- تا 5+ نسبت به قیمت پایانی روز قبل است.
 • براساس قوانین سازمان بورس، پس از خرید اوراق تسه تا 4 ماه حق فروش آن را ندارید. در صورتی که زمان سررسید اوراق کمتر 4 ماه باشد، می‌توانید زودتر اوراق خود را به فروش برسانید. بنابراین می‌توان گفت که این اوراق مناسب افرادی است که واقعا بخواهند وام دریافت کنند. این موضوع سبب می‌شود که نوسان بر روی این اوراق پایین بوده و امکان سفته‌بازی وجود نداشته باشد.
 • شرایط متقاضی برای دریافت وام از طریق اوراق تسه این است که سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی نداشته باشد.
 • حساب ممتاز بانک مسکن حسابی است که افراد برای دریافت وام از طریق اوراق تسه باید داشته باشند. بنابراین این تسهیلات را تسهیلات از محل اوراق ممتاز نیز می‌نامند.
 • افراد می‌توانند علاوه بر دریافت وام از طریق اوراق تسه، به صورت همزمان یا غیرهمزمان، تسهیلات جعاله تا سقف 80 میلیون تومان را نیز دریافت کنند. برای دریافت وام جعاله افراد باید 40 برگ اوراق حق تقدم خریداری نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به بخش تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز مراجعه کنید.
 • اوراق تسه در زمان‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند اما به طور معمول هرچه که اوراق به سررسید نزدیک می‌شوند، قیمت آن‌ها بیشتر می‌شود.
 • اگر سررسید اوراق تمام شود و فرد دارنده آن وام خود را دریافت نکند، مبلغ خرید به او  باز نمی‌گردد.
 • افراد نباید ملکی را برای خرید به بانک معرفی کنند که سن بنا بیش از 30 سال باشد.

اطلاعات بیشتر در خصوص سقف تسهیلات و اقساط ماهانه را می‌توانید در مقاله «تسهیلات خرید خانه بانک مسکن کدامند؟» مطالعه کنید.

مراحل خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن

1- دریافت اطلاعات در مورد شرایط وام بانک مسکن

قبل از این که اقدام به خرید اوراق نمایید، به شعب بانک مسکن مراجعه کنید و درباره شرایط استفاده از تسهیلات، شرایط منزل مسکونی قابل خرید و سایر موارد اطلاعات کسب کنید.

2- دریافت کد بورسی

اگر تاکنون در بازار بورس فعالیت نداشتید، قبل از خرید اوراق تسه باید کد بورسی خود را دریافت کنید. برای دریافت کد بورسی می‌توانید به کارگزاری‌های دارای مجوز از فرابورس مراجعه کرده و پس از ثبت اطلاعات و احراز هویت، کد سهامداری خود را دریافت کنید. برای دریافت کد بورسی از کارگزاری بانک مسکن می‌توانید به سامانه احراز هویت غیرحضوری کارگزاری مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم و ارائه اطلاعات، کد خود را دریافت کنید.

3- خرید اوراق تسه

شما می‌توانید برای خرید اوراق تسه هم به صورت حضوری به شعب بانک مسکن یا کارگزاری خود مراجعه کرده و هم می‌توانید از طریق سامانه معاملاتی آنلاین خود اوراق تسه مورد نظر را جستجو کرده و براساس قیمت روز، درخوسات خود را ثبت نمایید. ممکن است اوراق در همان روز قابل خریداری نباشد، بنابراین پیش از حضور در شعبه، با متصدی مربوطه بانک تماس بگیرید تا از خریداری شدن اوراق مطمئن شوید.

قیمت اوراق تسه به صورت لحظه‌ای براساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود.

برای مشاهده فهرست اوراق تسهیلات بانک مسکن می‌توانید به منابع زیر مراجعه کنید:

درصورتی که بخواهید از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری بانک مسکن اوراق تسه خریداری کنید کافی است نماد اوراق تسه مورد نظر خود را جستجو کرده و تعداد و قیمت خود را به صورت زیر ثبت نمایید.

4- دریافت اصل اوراق تسه

پس از خرید اوراق تسه می‌توانید به شعب بانک مسکن مراجعه کنید تا اطل اوراق را با تحویل رسید دریافت کنید.

5- تشکیل پرونده

جهت تشکیل پرونده برای دریافت وام لازم است به شعبه‌ای ازبانک که رفت و آمد برای شما آسان است مراجعه کنید و اوراق خود را تحویل دهید.

کلام آخر

تسهیلات اوراق ممتاز خدمتی از بانک مسکن است که به افراد کمک می‌کند تا در زمان کمتری وام خرید خانه دریافت کنند. اوراق تسه اوراق بهاداری است که در بازار فرابورس معامله می‌شود و افراد با خرید اوراق می‌توانند فرایند دریافت وام را زودتر طی کنند. با توجه به افزایش قیمت مسکن و قیمت اوراق تسه، افراد باید به هزینه خرید این اوراق توجه کرده و در صورتی که برای آن‌ها منفعت داشته باشند، اقدام به خرید کنند.