اشخاص حقوقی و حقیقی در بازار بورس چه کسانی هستند؟

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/07/18
زمان مطالعه :6 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
اشخاص حقوقی و حقیقی در بازار بورس چه کسانی هستند؟

وقتی اخبار بازار سرمایه را مرور می‌کنیم با واژگانی همچون سرانه خرید یا فروش حقوقی‌ها یا حقیقی‎‌ها بسیار مواجه می‌شویم. اینکه بدانیم حقیقی‌ها چه کسانی بوده و حقوقی‌ها چه افرادی را شامل می‌شوند، کمک می‌کند تحلیل درست‌تری از وضعیت بازار و خرید و فروش‌ سهام داشته باشیم. 

به عنوان مثال اگر سهمی مورد توجه حقوقی‌ها باشد اما حقیقی‌ها به آن روی خوش نشان ندهند یا برعکس، می‌تواند نمایانگر شرایط خاصی در بازار باشد. 

در این نوشتار در خصوص افراد حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه بیشتر خواهیم دانست. 

سهامدار کیست؟

بورس بازاری است که در آن سهام شرکت‌ها خرید و فروش می‌شود و کسانی که اقدام به خرید این سهام می‌کنند سهامدار شرکت خوانده می‌شوند. 

سهامداران یک شرکت به اندازه سهامی که دارند در شرکت سهیم هستند که البته این موضوع به معنای مالکیت بر دارایی‌های شرکت نیست بلکه سهامداران مالکیت سهام عرضه شده شرکت در بورس را دارا هستند. 

سهامدار یک شرکت امکان دارد با سود شرکت سود کرده و با زیان شرکت زیان‌کند. 

آنچه که در خصوص سهامداری اهمیت دارد این است که سهامداران یک شرکت، حق تصمیم‌گیری در مجامع برگزاری شده از سوی شرکت را دارا هستند؛ در نوشتار مجامع بورسی چیست؟ در این خصوص به تفصیل توضیح داده‌ایم.

انواع سهامدار

سهامداران در بورس به دو نوع حقیقی و حقوقی تقسیم می‌شوند. حقیقی‌ها افراد عادی هستند که کد معامله‌گری گرفته و اقدام به خرید و فروش در بازار سرمایه می‌کنند و حقوقی‌ها می‌توانند یک سازمان یا نهاد مالی و یا جمعی افراد حقیقی باشند که دور یکدیگر جمع شده و نهاد مستقلی را تشکیل داده‌اند. 

حقیقی‌ها: هر شخصی که هویت فردی مستقل از جمله نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه و کد ملی داراست می‌تواند یک سرمایه‌گذار حقیقی باشد. چنین فردی کافیست در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و کد معامله‌گری دریافت کند تا امکان فعالیت در بازار سرمایه را دارا باشد. 

افراد زیر 18 سال و افراد محجور برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می‌توانند یک قیم یا وکیل برای خود انتخاب کرده تا امورات مالی آن‌ها در بازار سرمایه را مدیریت کند. 

حقوقی‌ها: حقوقی‌ها بر خلاف حقیقی‌ها فرد نبوده و شرکت هستند. کارگزاری‌ها، بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و هر نهاد مالی می‌تواند یک سهامدار حقوقی خوانده شود. حقوقی‌ها سرمایه بیشتری را نسبت به افراد حقیقی در بازار سرمایه وارد کرده و قدرت اثرگذاری بیشتری بر بازار دارند. گاهی ورود یا خروجی سهامداران حقوقی می‌تواند وضعیت معاملات در سهام را تحت تاثیر قرار دهد. 

نکته‌ای که باید توجه داشت آن است که نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه به صورت جداگانه یک سرمایه‌گذار حقوقی نیز به حساب می‌آیند.

دیدگاه و انتظار حقیقی‌ها و حقوقی‌ها

بیشتر سهامداران حقیقی دیدگاه کوتاه مدت به بازار داشته و به دنبال کسب سودهای مقطعی و سریع هستند اما حقوقی‌ها با بررسی روند بازار و پیش‌بینی آینده آن، اهداف خود را در بازار سرمایه چیده و نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنند. 

حقوقی‌ها با توجه به اینکه توان سرمایه‌گذاری بالاتری دارند می‌توانند تاثیرگذاری بیشتری در بازار داشته باشند. البته در این راستا افراد حقیقی نیز وجود دارند که با بازار آشنا بوده و با کمک تحلیل‌های حرفه‌ای، برنامه خود را چیده و حتی امکان تاثیرگذاری بر بازار را دارند. 

باید به این نکته توجه داشت که سهامداران حقوقی با توجه به تیم تحلیل قوی که دارند می‌توانند از روند بازار آگاهی بیشتری داشته و بر آن تاثیرگذار باشند.

به صورت کلی اگر سهامداران حقیقی بدون دانش مالی و بر مبنای شایعات موجود در بازار، اقدام به فعالیت در بازار سرمایه کنند امکان آسیب دیدن آن‌ها وجود خواهد داشت. 

بورس نیز همچون هر بازار اقتصادی دیگری، یک بازار تخصصی بوده و نیازمند صرف وقت و دانش کافی است. 

تغییر مالکیت‌های بورسی 

در روزهای معاملاتی ممکن است یک گروه از سهامداران به عنوان مثال حقیقی‌ها در مقام فروشنده ظاهر شده و دسته دیگر از سهامداران یعنی حقوقی‌ها خریدار همان سهام باشند. در چنین شرایطی می‌گویند در سهامی خاص شاهد تغییر مالکیت بورسی بوده‌ایم. تغییر مالکیت‌های بورسی نیز می‌تواند بیانگر تغییرات و تحولاتی در نحوه معاملات بازار باشد. 

به صورت کلی اگر ارزش خرید یک دسته از سهامداران از میزان فروش آن‌ها بالاتر باشد می‌گوییم آن سهامداران در مقام خریدار ظاهر شده‌اند. اگر ارزش سهام فروخته شده نیز بیشتر از میزان ارزش خرید باشد می‌گوییم سهامداران در مقام فروشنده ظاهر شده‌اند. به عنوان مثال شاید شنیده باشیم که سهامداران حقیقی در مقام خریدار سهمی خاص قرار گرفته‌اند.

گاهی پیش‌ می‌آید در یک سهم خاص یک دسته از سهامداران در مقام فروش ظاهر شده و دسته مقابل در مقام خرید همان سهم ظاهر شوند که در چنین شرایطی تغییر مالکیت بورسی رخ داده است. 

میزان مشارکت هر گروه از سهامداران

بر مبنای آمار مندرج شده بعد از هر روز معاملاتی، می‌توان رفتار سهامداران حقیقی یا حقوقی در بازار را تشخیص داد. 

این آمار به عنوان مثال می‌گوید در معاملات سهام یک شرکت خاص، سهامداران حقیقی به چه اندازه مشارکت داشته و سهامداران حقوقی تا چه اندازه مشارکت داشته‌اند. 

به صورت کلی سهامداران حقوقی با قدرتی که دارند می‌توانند با مشارکت یا عدم مشارکت خود  آینده یک سهم را تحت تاثیر قرار دهند. برخی سرمایه‌گذاران حقیقی گمان می‌کنند اگر سهامداران حقوقی نسبت به خرید یا فروش سهمی اقدام کردند آن‌ها نیز می‌توانند با برگزیدن استراتژی مشابه، معاملات موفقی را تجربه کنند. اما باید گفت با توجه به تفاوت دیدگاه و استراتژی که میان این دو دسته از سهامداران وجود دارد اتخاذ چنین تصمیمی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران حقیقی مخاطره‌آمیز باشد.

اگر از آن دسته سرمایه‌گذارانی هستید که امکان بررسی کامل بازار را نداشته اما خواهان فعالیت در بورس هستید پیشنهاد می‌کنیم از خدمات حرفه‌ای نهادهای مالی همچون کارگزاری بانک مسکن بهره ببرید.

مطالب مرتبط