سجام چیست و احراز هویت غیرحضوری سجام چگونه است؟

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/07/11
زمان مطالعه :8 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
سجام چیست و احراز هویت غیرحضوری سجام چگونه است؟

فعالیت در بازار سرمایه و بورس شرایط و الزامات خاصی دارد و افرادی که تمایل به حضور در این بازارها دارند باید با این شرایط آشنا بوده و قوانین بازار را رعایت کنند. یکی از قوانین جدیدی که سرمایه‌گذاران بازار سرمایه باید آن را انجام دهند احراز هویت در سجام است. بهره‌مندی از خدمات مختلف در بازار سرمایه از جمله خرید و فروش سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق و سایر خدمات نیاز به ثبت نام سجام دارد. ثبت نام در سجام در بازار سرمایه برای دریافت خدمات مالی همچون داشتن کارت ملی برای انجام هر خدمتی در جامعه است. در این مقاله به بررسی بیشتر احراز هویت سجام می‌پردازیم.

سجام چیست؟

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برای ارائه خدمات خود سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) را به صورت زیرساختی یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه به ویژه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و درگاه واحد خدمات‌دهی به همه ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران را راه‌اندازی کرده است. این سامانه در راستای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم ایجاد شده است. بنابراین، طبق قوانین حاکم، دریافت هرگونه خدمات پایه برای همه مشتریان حقیقی و حقوقی منوط به ثبت اطلاعات و شناسایی افراد است. با راه‌اندازی این سامانه، هر شخص تنها با یک بار ثبت اطلاعات و شناسایی، امکان برخورداری از همه خدمات بازار سرمایه را خواهد داشت.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه محرمانگی اطلاعات اعلام شده از سوی افراد را در چارچوب قوانین و مقررات حاکم را تضمین کرده است.

بدین ترتیب سجام سامانه جامع اطلاعات مشتریان است و هر فردی که خواهان فعالیت در بازار سرمایه است باید از طریق سامانه سجام اطلاعات پایه خود را تکمیل کرده و کد بورسی دریافت کند. 

این سامانه در سال 1397، از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد تا تمام افرادی که بخواهند کد معاملاتی دریافت کنند اطلاعات سجامی خود را تکمیل کرده باشند؛ از مهرماه سال 1398 نیز پذیرش، ثبت و هرگونه اقدام در بازار سرمایه منوط به تکمیل اطلاعات سامانه سجام شد. سامانه سجام زیرساخت‌های لازم برای یکپارچه‌سازی اطلاعاتی فعالان بازار سرمایه را فراهم آورده و هرکسی که خواهان فعالیت در این بازار است کافیست یکبار اطلاعات سجامی خود را تکمیل کرده باشد. 

افراد در سامانه سجام اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و محل اقامت دائمی خود را ثبت می‌کنند. ثبت‌نام در سامانه سجام سبب می‌شود فرد برای دریافت خدمات از نهادهای مالی محتلف نیاز به ارسال مجدد اطلاعات خود نداشته باشد و اطلاعات فرد در یک سامانه یکپارچه قابل دسترس باشد.

سامانه سجام چیست؟

برای تکمیل اطلاعات سجامی کافی است به سایت رسمی سامانه سجام به نشانی sejam.ir وارد شوید و ثبت‌نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهید. در همین راستا باید مراقب بود تا وارد سایت‌های مشابه با این آدرس نشده و اطلاعات خود را به اشتباه وارد نکنیم. 

ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت کد بورسی الزامی بوده و دارای دو مرحله است. مرحله اول شامل تکمیل مراحل ثبت نام اینترنتی و مرحله دوم آن انجام احراز هویت است. 

احراز هویت و ثبت نام در سجام

پس از ثبت‌نام در سامانه سجام لازم است احراز هویت خود را برای دریافت خدمات مالی دنبال کنیم. احراز هویت به دو روش حضوری و غیر حضوری انجام می‌گیرد. احراز هویت حضوری در یکی از دفاتر پیشخوان دولت، بانک‌ها و یا کارگزاری‌ها امکان‌پذیر است. 

احراز هویت غیرحضوری نیز به صورت آنلاین و به کمک تلفن همراه امکان‌پذیر است. بسیاری از افرادی که اقدام به دریافت کد بورسی یا ثبت نام در کارگزاری‌ها می‌کنند به صورت خودکار می‌توانند احراز هویت سجام خود را نیز انجام دهند. در این راستا کارگزاری بانک مسکن با طراحی اپلیکیشن خاص، در خدمت متقاضیان فعالیت در بازار سرمایه بوده است و افراد می‌توانند هم زمان با ثبت نام در کارگزاری، احراز هویت سجام را نیز انجام دهند.

مراحل سجامی شدن

فرآیند ثبت‌نام در سامانه سجام 13 مرحله دارد. متقاضی با انجام هر مرحله به مرحله بعد می‌رود تا به درستی تمام اطلاعات خود را تکمیل کند. 

 1. ورود به سامانه و مراجعه به بخش ثبت‌نام در سامانه 
 2. وارد کردن شماره تلفن همراه تحت مالکیت 
 3. دریافت کد تایید از طریق پیامک به مشتری 
 4. وارد کردن کد تایید و کد ملی
 5. انتخاب اصیل یا نماینده قانونی برای افراد زیر 18 سال یا افراد حقوقی
 6. اعلام هزینه ثبت‌نام در سامانه 
 7. پرداخت هزینه از طریق درگاه بانکی
 8. تکمیل فرم‌های ثبت‌نام 
 9. استعلام اطلاعات وارد شده توسط سامانه 
 10. ارسال نتیجه استعلام از طریق پیامک به مشتری 
 11. انتخاب نوع احراز هویت 
 12. مراجعه حضوری به مراکز احراز هویت یا احراز هویت الکترونیکی 
 13. ثبت تصویر چهره و امضاء و ذخیره نهایی 

مزایای سجامی شدن

شاید افرادی که خواهان فعالیت در بورس هستند از خود بپرسند سجامی شدن چه مزایایی برای آن‌ها به دنبال دارد. با اینکه احراز هویت سجام اکنون به صورت اجباری در آمده است، مزایا زیر را به همراه دارد:

 • دسترسی به همه خدمات بازار سرمایه
 • عدم نیاز به مراجعه مجدد به نهادهای مالی از جمله کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه و ...
 • ارسال همه اسناد، مدارک، اعلان، اخطارها، مکاتبات و مرسولات بر اساس اطلاعات ارتباطی ارائه شده از سوی سرمایه‌گذار
 • امکان تغییر اطلاعات ارتباطی سرمایه‌گذار به صورت مستقیم از جمله نشانی محل سکونت و اقامتگاه
 • پرداخت کلیه مطالبات و سود نقدی سرمایه‌گذار در بازار سرمایه به شماره حساب اعلامی
 • تغییر شماره حساب بانکی

درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

بعد از تکمیل اطلاعات سجامی و احراز هویت می‌توان از خدمات درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه استفاده کرد؛ برای این منظور کافیست به نشانی ddn.csdiran.ir مراجعه کرد.

درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه در 5 بخش دارایی، سهام عدالت، وضعیت بازار، مجامع الکترونیکی و میز خدمت الکترونیک به فعالان بازار سرمایه خدمت‌رسانی می‌کند. 

در این سامانه اطلاعاتی همچون وضعیت سبد دارایی، گزارش دارایی و سودهای تعلق گرفته، کارگزار ناظر سهام، وضعیت معاملاتی سرمایه‌گذار، وضعیت بازار، تاریخ مجامع عمومی بارگزاری شده و همچنین می‌توان وضعیت پرونده‌ها و درخواست‌های مالی خود را در اسرع زمان پیگیری کرد. 

مجموع این خدمات در اپلیکیشن تلفن همراه ذینفعان بازار سرمایه نیز قابل دسترسی است. 

بر مبنای بخشنامه سازمان بورس اگر به دنبال خرید و فروش در بازار سرمایه هستیم، در اولین قدم نیاز است کد سجامی دریافت کرده و اطلاعات پایه خود را در سامانه سجام به منظور احراز هویت ثبت کنیم. 

کارگزاری بانک مسکن به منظور راحتی حال متقاضیان دریافت کد بورسی، خدمات احراز هویت را چه به صورت آنلاین و چه حضوری، در اسرع وقت انجام می‌دهد. 

مطالب مرتبط