نقشه بازار بورس چیست؟

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/07/06
زمان مطالعه :7 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
نقشه بازار بورس چیست؟

برای آنکه معاملات خوبی را در بازار سرمایه داشته باشیم نیاز است از وضعیت بازار آگاهی پیدا کنیم. نقشه بازار بورس به ما این امکان را می‌دهد تا از روند کلی بازار، سهم‌ها و مثبت یا منفی بودن بازار مطلع باشیم. 

نقشه بازار بورس ابزاری است که به کمک ما آمده تا تحلیل‌های درستی از بازار داشته باشیم. 

در این نوشتار در خصوص نقشه بازار بورس و اطلاعات موجود در آن بیشتر خواهیم خواند. 

اطلاعات موجود در نقشه بازار بورس

اگر یک نقشه بازار را داشته باشیم با کلیک بر روی هر سهم می‌توانیم اطلاعات جامعی از هر سهم بدست آوریم. 

به صورت کلی از یک نقشه کامل و جامع بازار بورس، اطلاعاتی همچون نام شرکت، حجم یا ارزش معاملات، میزان افت یا رشد قیمت، صنعت مربوطه، بازده روزانه، نرخ رشد، حجم مشکوک، نسبت‌های مالی، نرخ رشد درآمد، وضعیت خرید حقیقی‌ها و حقوقی‌ها در بازار، آینده سهم و اطلاعات این چنین را می‌توان بدست آورد. 

در نقشه بازار بورس دو رنگ سبز و قرمز دیده می‌شود که بیانگر صعودی یا نزولی بودن سهم‌هاست.

به عنوان مثال سهم‌هایی که بیشترین تغییر منفی را داشته قرمز پررنگ و سهم‌هایی که بیشترین تغییر مثبت را داشته‌اند سبز پررنگ هستند؛ رنگ خانه‌ها بر مبنای دامنه نوسان سهام مشخص می‌شود. هرچه دامنه این رنگ تیره‌تر باشد به معنای دامنه نوسان بیشتر سهم است.

همچنین بر مبنای فیلتر انتخاب شده برای نقشه، بزرگی یا کوچکی خانه‌ها می‌تواند حکایت از ارزش بازار سهم یا حجم معاملات آن داشته باشد؛ به این معنا که اگر سهمی در نقشه، خانه بزرگتری را به خود اختصاص داده به این معناست که حجم معاملات آن بالاتر بوده یا ارزش بازار بیشتری را به به خود اختصاص داده است؛ انتخاب فیلتر حجم یا ارزش معاملات در نقشه بازار بورس بر عهده کاربر مخاطب است. 

کاربردهای نقشه بازار بورس

با توجه به استراتژی معاملاتی هر فرد در معامله‌گری، او نیاز دارد از اطلاعات جامع بازار آگاهی داشته باشد. این امر به او کمک می‌کند تا تصمیم درستی گرفته و میزان ریسک را کاهش دهد. 

بسیاری از معامله‌گرانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند به دلیل آشنا نبودن با مفاهیم پایه بورس، بر مبنای شایعات و یا اطلاعات مندرج از سوی افراد، اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند که امکان ضرردهی آن‌ها را بالا می‌برد. 

نقشه بازار بورس دید گسترده‌تری از نمادها به فرد معامله‌گر داده و با ارائه اطلاعات جامعی از وضعیت سهام و صنایع، معیار مناسبی برای سنجش وضعیت بازار به شمار می‌آید. به کمک این نقشه می‌توان با یک نگاه کلی از وضعیت بازار اطلاع پیدا کرده و به شرایط صعودی یا نزولی بودن آن پی برد. 

انواع نقشه بازار بورس

هر کارگزاری یا سایت اطلاع‌رسانی، می‌تواند فیلترهای مختلفی را مورد توجه قرار داده و آن را بر روی نقشه بازار اعمال کند. 

بر همین مبنا نقشه‌ای که در یک سایت نمایش داده می‌شود ممکن است با سایت دیگر متفاوت باشد. 

حجم معاملات، ارزش معاملات، وضعیت صنایع یا وضعیت بازار بورس یا فرابورس یا بازار پایه بر مبنای فیلتر انتخاب شده نمایش داده می‌شود. همچنین ممکن است برخی نقشه‌ها به صورت تخصصی وضعیت یکی از بازارها را بروزرسانی کنند. 

برای بدست آوردن نقشه بازار بورس می‌توان این عبارت را در گوگل جستجو کرده و با انواع مختلفی از نقشه‌های بازار بورس مواجه شد. 

البته با عضویت در برخی سایت‌های اطلاع‌رسانی تحلیلی نیز می‌توان از نقشه‌های ویژه این سایت‌ها استفاده کرد. 

نقشه بازار بورس در سامانه آنلاین کارگزاری بانک مسکن

کارگزاری بانک مسکن هر روز بر مبنای اطلاعات بازار نقشه بازار را بروزرسانی کرده و در سامانه آنلاین کارگزاری به آدرس https://online.maskanbrokerage.ir/  بارگزاری می‌کند. 

اگر از سرمایه‌گذارانی باشید که کارگزاری بانک مسکن را برای معامله‌گری خود انتخاب کرده باشید، می‌توانید وارد صفحه کاربری خود شده و از اطلاعات روز بازار اطلاع پیدا کنید. 

در این نقشه وضعیت نماد، قیمت لحظه‌ای سهام، قیمت روز گذشته، حجم و ارزش معاملات هر سهم، آستانه حجم و قیمت، آخرین معاملات، وضعیت خرید و فروش حقیقی‌ها و حقوقی‌ها، بازده سهم در تناوب‌های زمانی مختلف، سال مالی، شاخص‌های P/E، EPS و DPS هر سهم، آستانه قیمتی روز آینده سهم، درصد تغییرات شاخص کل و میزان شاخص کل نمایش داده می‌شود. 

در واقع می‌توان گفت نقشه بازار کارگزاری بانک مسکن به صورتی فیلترگذاری شده است که پاسخگوی نیازهای اصلی معامله‌گران باشد. 

از زمانی که معاملات اینترنتی جای خود را در بازارهای سرمایه پیدا کرد بروزرسانی اطلاعات در بستر فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد. امروزه شرکت‌ها و صنایعی که از این ابزار بهره برده و سریعترین و شفاف‌ترین اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند از ارزش و اعتبار ویژه‌ای برخوردار هستند. 

یکی از اطلاعاتی که مورد توجه ویژه فعالان بازار سرمایه قرار دارد، نقشه بازار بورس است. اگر فعال حرفه‌ای بورس باشیم نمی‌شود که با این نقشه و اطلاعات موجود در آن آشنایی نداشته باشیم. در نقشه بازار بورس، اطلاعات به صورت دقیق، سریع و آنلاین بروزرسانی می‌شود تا معامله‌گران بازار بورس با تحلیل و مقایسه سهام، برآیند خوبی از وضعیت بازار و تصمیم‌گیری در خصوص خرید یا فروش یک سهم داشته باشند. 

مطالب مرتبط