مجمع عمومی عادی سالیانه میدکو

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/03/08
زمان مطالعه :4 دقیقه
دسته‌بندی :اخبار
مجمع عمومی عادی سالیانه میدکو

درباره میدکو

شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه بصورت صددرصد خصوصی و سهامی عام به منظور سرمایه‌گذاری و توسعه در بخش معادن و صنایع معدنی کشور، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار کشور و پذیره نویسی عمومی و سرمایه 100 میلیارد تومان، در آذرماه سال 1386 تأسیس و آغاز به کار نموده است. سرمایه میدکو با افزایش سرمایه در شش مرحله به میزان 2200 میلیارد تومان افزایش یافته است.

این هلدینگ تخصصی با هدف سرمایه‌گذاری در بخش معادن و صنایع معدنی کشور فعالیت می‌کند. بدین ترتیب تمامی شرکت‌های تابعه در مجموعه میدکو تأمین کننده این هدف تخصصی هستند.

اطلاعات مجمع 

نام مجمع: مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام

سال مالی: سال (دوره) مالی منتهی به 1399/12/30

تاریخ برگزاری مجمع: 1400/03/02

محل برگزاری مجمع: تهران – سعادت آباد – بلوار فرهنگ – نبش خیابان رشیدی – پلاک 8

دستور جلسه مجمع:

  • استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی
  • تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 1399/12/30
  • انتخاب حسابرس و بازرس قانونی
  • انتخاب روزنامة کثیر‌الانتشار
  • تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره
  • تعیین پاداش هیئت مدیره
  • سایر موارد

اهم نکات مجمع

موضوع تسهیلات ارزی اخذ شده توسط فولاد زرند و زغال سنگ پابدانا از صندوق توسعه ملی و بانک صنعت و معدن، در مرحله هیئت تجدیدنظر در حال رسیدگی است.

کل سرمایه‌گذاری انجام شده در مجموعه میدکو 6/5 میلیارد دلار است. 35 پروژه انجام شده است که هر کدام ابعاد وسیعی دارد. ارزش 4 پروژه‌ای که قرار است توسط ریاست جمهوری افتتاح گردد، 35 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.

برای پروژه فولاد و نیروگاه بوتیا از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده شده و در حال حاضر پروژه در حال پیشرفت است. برای فولاد زرند و پابدانا تسهیلاتی از بانک صنعت و معدن اخذ شده که در حال تسویه حساب ارزی است.

در آخرین روز اردیبهشت ماه، اولین تولید شمش فولاد زرند انجام شد. کوره بلندی که به بهره برداری رسیده است که براساس آخرین تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. 

شرکت در نهایت به ازای هر سهم 328 ریال سود تقسیم کرد. سود تقسیمی مذکور در بستانکار حساب سهامداران منظور خواهد شد و با توجه به اینکه شرکت مجوز افزایش سرمایه تا 60 هزار میلیارد را دارد، بلافاصله پس از مجمع اقدام به افزایش سرمایه از محل مطالبات سهامداران خواهد کرد.

خوشنویسان، مدیرعامل فرتاک در این جلسه عنوان کرد:

در مجموعه میدکو، شرکت فرتاک ماموریت انجام فعالیت‌ها در حوزه پژوهش و نوآوری و مطالعات راهبردی را برعهده دارد. فرتاک در سال گذشته به یک شرکت دانش بنیان تبدیل شد و توانسته است مجوز مربوطه را اخذ کند. در 3 سالی که از عمر شرکت می‌گذرد بیش از 37 پروژه انجام شده و یا در حال انجام است. در سال 1400 دو پروژه دانش بنیان را داریم که پروژه‌های خاص شرکت در انقلاب چهارم فناوری است. مطالعات مستمر آینده پژوهی در راستای منحنی دوم توسعه میدکو توسط فرتاک در دستور کار قرار گرفته است.

میرزایی، مدیرعامل بابک مس در مجمع بیان کرد:

شرکت با شناسایی باکتری‌های زنده موجود در معادن کشور، توانسته به بومی سازی باکتری دست یابد. این موضوع می تواند خبر خوبی برای تولید پایدار و مستمر بابک مس باشد. به نظر می‌رسد از این نظر شرکت دیگر وابستگی نداشته باشد؛ اما با این حال باکتری‌هایی که وارد شده بود، فریز شده است. میرزایی در پاسخ به اینکه چرا با گذشت 2 سال از بهره برداری بابک مس، تولید شرکت با ظرفیت مورد نظر فاصله زیادی دارد، اظهار داشت: شرکت در تامین کنسانتره با مشکلات و محدودیت‌هایی رو به رو است. در حال حاضر کنسانتره مورد نیاز از داخل کشور تامین می‌شود. این مشکل با توسعه معادنی که در دست اقدام است، حل خواهد شد. در این رابطه معدن چاه فیروزه تا اواخر سال 1401 به بهره برداری خواهد رسید. میدکو در چاه فیروزه سهمی در حدود 50% دارد.

قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد اظهار داشت:

در بابک مس 2 تکنولوژی جدید اجرا شده است که به واسطه آن مذاب مستقیما به لوله تبدیل می‌شود. در واقع در این تکنولوژی یک مرحله از تولید حذف شده است و نیازی به تولید شمش و تبدیل آن به لوله نیست. این تکنولوژی از یک برنامه غربی گرفته شده است. توسعه هرگونه پروژه از این نوع باید با اجازه میدکو و از طریق میدکو انجام شود؛ کمااینکه در پاسخ به درخواست شرکت ملی مس به غربی‌ها برای اجرای این تکنولوژی گفته شده باید از طریق میدکو این تکنولوژی خریداری شود.

قرار است میدکو در سال 1400 حدود 35 هزار میلیارد تومان فروش داشته باشد. فروش زیرمجموعه‌ها در 4 ماهه ابتدای سال مالی به گونه‌ای بوده که می‌توان گفت فروش هدف‌گذاری شده، قابل تحقق خواهد بود.

ابراهیمی، مدیرعامل میدکو ساخت گفت:

طرحی در میدکو تعریف شده است تحت عنوان منحنی دوم توسعه میدکو. مجموعه میدکو موفق شده است در طی 10-12 سال گذشته به ظرفیت 4.2 میلیون تن فولاد و 50 هزار تن کاتد مسی برسد. در منحنی دوم هدف‌گذاری شده است که شرکت بتواند ظرف 10 سال آینده به ظرفیت تولید 10 میلیون تن فولاد (به طور کامل از معدن تا محصول نهایی) و 300 هزار تن کاتد مسی دست یابد. هدف از تاسیس شرکت مدیریت ساخت تجهیزات معادن و صنایع معدنی ایرانیان، اجرای فاز 2 در درون مجموعه است.