صندوق ره‌آورد آباد مسکن چیست؟

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/07/04
زمان مطالعه :9 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
صندوق ره‌آورد آباد مسکن چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری ره‌آورد آباد مسکن یکی از صندوق‌های بزرگ درآمد ثابت کشور است که تاکنون توانسته است با جذب منابع بالا، بازدهی خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده و همواره سود قابل رقابت نسبت به سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نشان دهد.

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌ها، نظارت و شفافیت اطلاعاتی، نقد شوندگی بالا به کمک ضامن نقدشوندگی صندوق، سوددهی خوب نسبت به مقیاس سرمایه‌گذاری، از جمله دلایلی است که این صندوق برای سرمایه‌گذاران جذاب بوده است. در واقع اگر دوست داریم پول خود را در بورس سرمایه‌گذاری کنیم اما دانش یا زمان کافی در این خصوص را نداریم، می‌توانیم سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری همچون صندوق درآمد ثابت ره‌آورد آباد مسکن را برگزینیم. 

صندوق ره‌آورد آباد مسکن

در مقالات «صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟» و «انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک کدامند؟» درباره مزایا و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک توضیح دادیم. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازار سرمایه است که با جذب منابع مالی فراوان، نقدینگی لازم را برای شرکت‌ها و بانک‌ها ایجاد می‌کند. صندوق سرمایه‌گذاری ره آورد آباد مسکن در تاریخ 1392/01/24 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11142 نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارائه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذاران حداکثر ٧ روز پس از ارائه درخواست ابطال را ضمانت کرده است. علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد الزامات فعالیت صندوق می‌توانند اساسنامه و امیدنامه صندوق را مطالعه کنند.

در جدول زیر سایر اطلاعات صندوق ره‌آورد اباد مسکن را مشاهده کنید.

تاریخ آغاز فعالیت

1392/01/24

مدیر صندوق

شرکت کارگزاری بانک مسکن

متولی صندوق

مؤسسه حسابرسی شاخص اندیشان

ضامن نقدشوندگی

شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن

مدیر ثبت

شرکت کارگزاری بانک مسکن

حسابرس

مؤسسه حسابرسی فاطر

 

ضامن نقدشوندگی صندوق رکنی است که در صورت عدم ایفای نقش مدیر صندوق در برابر سرمایه‌گذاران موظف به تأمین نقدینگی مورد نیاز است. در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق سرمایه‌گذاری باضامن نقدشوندگی کمترین میزان ریسک عدم ایفای تعهد مدیر صندوق را دارد. بنابراین صندوق ره‌آورد اباد مسکن یکی از مطمئن‌ترین صندوق‌های بازار سرمایه ایران است که اصل سرمایه و سود سرمایه‌گذاران آن، دارای امنیت بالایی است.

صندوق سرمایه‌گذاری ره‌ورد آباد مسکن یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است که هم اکنون 150 هزار میلیارد تومان، کل خالص ارزش دارائی‌های آن است. این صندوق همچون سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بیشترین ترکیب دارایی را در اوراق درآمد ثابت همچون اوراق مشارکت و اوراق خزانه و همچنین سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری کرده است که این ترکیب بیش از 85 درصد منابع آن است. سایر منابع صندوق که کمتر از 15 درصد می‌شود در سهام و بازار بورس سرمایه‌گذاری شده است. سرمایه‌گذاری در این صندوق مورد توجه افرادی قرار می‌گیرد که تحمل ریسک‌پذیری کمی دارند و به دنبال کسب بازدهی با حداقل ریسک و حداقل نوسان بازدهی هستند. صندوق ره‌آورد اباد مسکن نرخ سود پیش‌بینی شده را در دوره‌های ماهانه به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌کند. 

در نمودار زیر می‌توانید ترکیب دارایی‌های صندوق ره‌آورد آباد مسکن را مشاهده کنید.

همچنین سهم صنایع بورسی در سبد دارائی‌های صندوق را در نمودار زیر می‌توانید مشاهده کنید.

 

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق آباد چیست؟ 

از مزایای سرمایه‌گذارای در صندوق ره‌آورد آبان مسکن می‌توان به کسب بازدهی مؤثر سالیانه بیشتر از سود سپرده‌های بانکی، پرداخت سود نقدی ماهانه، قابلیت نقدشوندگی بالا، عدم وجود محدودیت زمانی در برداشت وجه و … اشاره کرد.

چطور در صندوق آباد سرمایه‌گذاری کنم؟ 

همان طور که در مقاله «انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک کدامند؟» عنوان کردیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نحوه خرید و فروش دو نوع هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با صدور و ابطال و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس. صندوق سرمایه‌گذاری ره‌آورد آباد مسکن از نوع اول و خرید و فروش آن براساس صدور و ابطال واحدها است. 

مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق ره‌آورد آباد مسکن به صورت زیر است:

  1. مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن در سراسر کشور با همراه داشتن اصل شناسنامه و اصل کارت کارت ملی
  2. تکمیل فرم دو صفحه‌ای احراز هویت که توسط شعبه ارائه می‌گردد.
  3. انتظار جهت تکمیل فرآیند احراز هویت از طرف مدیر صندوق (معمولا دو تا سه روز کاری زمان خواهد برد)
  4. مراجعه به سایت صندوق سرمایه‌گذاری ره‌آورد آباد مسکن و ایجاد پروفایل کاربری
  5. واریز وجه از طریق درگاه اینترنتی در روزهایی که امکان ثبت صدور فراهم هست (اطلاع رسانی از طریق پروفایل کاربری و کانل اطلاع رسانی صندوق و شعبات صورت می‌گیرد)
  6. دریافت گواهی سرمایه گذاری سه روز کاری بعد از واریز وجه از طریق پروفایل کاربری

توجه به این نکته ضروری است که سرمایه‌گذاران قبل از آغاز سرمایه‌گذاری در صندوق، باید در کارگزاری بانک مسکن ثبت‌نام کنند و همچنین احراز هویت سجام خود را انجام داده باشند. برای ثبت نام در کارگزاری می‌توانید به سامانه احراز هویت غیرحضوری کارگزاری بانک مسکن مراجعه کنید. 

برای درخواست وجه یا همان ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری نیز می‌توانید از یکی از روش‌های زیر اقدام کنید: 

  1. ابطال از طریق پنل کاربری و ثبت تعداد واحدها جهت ابطال
  2. ابطال از طریق مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن، تکمیل فرم درخواست ابطال، ثبت درخواست توسط کاربر شعبه و تحویل رسید ثبت ابطال

لازم به ذکر است، مبلغ اسمی واحدها (مبلغ یک میلیون ریال) دو روز کاری بعد از ثبت درخواست ابطال به حساب سرمایه گذار واریز شده و سود واحدها روز سوم واریز خواهد شد.

سود دهی ماهانه صندوق ره آورد آباد مسکن 

سازوکار سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در اساسنامه و امیدنامه هر یک از آن‌ها ذکر شده است. بر اساس همین امیدنامه، صندوق ره‌آورد آباد مسکن، صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و پیش‌بینی سود است . سود این صندوق به صورت ماهانه اواسط هر ماه محاسبه شده و به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. 

به طور کلی هدف از تشکیل این صندوق سرمایه گذاری، تامین بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران ضمن به حداقل رساندن ریسک سرمایه گذاری است. بر طبق بند ٢ ماده ٥٤ اساسنامه صندوق، اطلاعات بازدهی صندوق شامل بازدهی سالانه صندوق از ابتدای تإسیس تا پایان سال شمسی گذشته به تفکیک هر سال شمسی، بازدهی سالانه صندوق از ابتدای سال شمسی جاری تا تاریخ گزارش به طور روزانه، بازدهی صندوق در یک سال، سه ماه، یک ماه و یک هفته گذشته و نمودار بازدهی هفتگی صندوق از ابتدای تإسیس در مقایسه با نمودار کل بورس اوراق بهادار (TEDPIX) و به روز رسانی آن در پایان هر هفته در تارنمای صندوق صورت می‌پذیرد. در این تارنما دو نوع بازده به صورت ساده و سالانه شده، محاسبه گردیده که بازده ساده از حاصل تفریق خالص ارزش روز هر واحد در ابتدای دوره مورد نظر با خالص ارزش روز هر واحد در پایان دوره مورد نظر، تقسیم بر خالص ارزش روز هر واحد در ابتدای دوره بدست می‌آید. در بازده سالانه شده بازدهی دوره‌های کمتر از یک سال، تبدیل به بازدهی سالانه می‌شود. به عنوان مثال برای تبدیل بازده ساده یک ماه به بازده سالانه، بازده ساده را پس از جمع با عدد یک به توان ١٢ رسانده و از یک کسر می‌نمائیم. سازوکار دقیق سالانه کردن بازدهی در پیوست ٤ اساسنامه صندوق توضیح داده شده است. برای دریافت اطلاعات بازده صندوق بصورت کلی برای دوره‌های زمانی مختلف و نیز بصورت روزانه به سایت صندوق، قسمت بازدهی مراجعه نمائید.

سرمایه‌گذاران می‌توانند بازدهی کسب شده ماهانه خود را دوباره در صندوق سرمایه‌گذاری کنند که بدین صورت سبب می‌شود بر اصل و سود سرمایه‌گذاری خود، سود مرکب کسب کنند.

در سایت صندوق ره‌آورد آباد مسکن ماشین حساب بازدهی وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند با وارد کردن تاریخ شروع، تاریخ پایان و میزان ریالی سرمایه‌گذاری، بازدهی کسب شده بر سرمایه خود را محاسبه کنند. 

باتوجه به مطالبی که در بالا بیان کردیم می‌توان نتیجه گرفت که صندوق ره‌آورد آباد مسکن یکی از فرصت‌های خوب بازار سرمایه برای کسانی است که به دنبال ریسک بسیار کم و بازدهی معقول و بالاتر از سپرده‌های بانکی هستند. این صندوق با سابقه درخشان در سال‌های اخیر همواره توانسته است جای خود را در بازار سرمایه ایران حفظ کند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صندوق می‌توانید کانال اطلاع‌رسانی صندوق سرمایه‌گذاری ره‌آورد آباد مسکن در تلگرام و همچنین صفحه اینستاگرام کارگزاری بانک مسکن را دنبال کنید.

مطالب مرتبط