مجامع بورسی چیست؟

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/06/28
زمان مطالعه :7 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
مجامع بورسی چیست؟

لغت مجامع به معنای جمع شدن است و در خصوص بورس حکایت از گردهمایی مدیران و سرمایه‌گذاران یک شرکت بورسی برای تصمیم‌گیری در خصوص وضعیت شرکت دارد. در یک مجمع بورسی در خصوص سهام، آینده سهام، قیمت سهام، سود سهام و سایر اطلاعات مربوط به یک شرکت سهامی بحث و گفت‌وگو می‌شود که نتایج این جلسات شامل حال تمام سهامداران شرکت می‌شود. اگر تاکنون اسم مجمع بورسی به گوشتان رسیده و اطلاعاتی دقیقی در خصوص آن ندارید شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می‌کنیم. 

مجامع بورسی

مجمع عمومی یک شرکت سهامی به معنای جمع شدن صاحبان سهام شرکت و تصمیم‌گیری در خصوص مسائل شرکت است. شاید از خودمان بپرسیم یک مجمع بورسی چه اهمیتی دارد و چرا باید گوش بزنگ خبر تشکیل یک مجمع بورسی باشیم؟ در پاسخ باید گفت وقتی سهامدار یک شرکت می‌شویم به نوعی عضو خانواده آن شرکت شده و آنچه برای شرکت رخ می‌دهد برایمان اهمیت خواهد یافت. در همین راستا اگر در خصوص وضعیت سهام یک شرکت بدون اطلاع‌رسانی به سرمایه‌گذاران تصمیمی گرفته شود ممکن است نارضایتی آن‌ها را به همراه داشته باشد. به همین منظور برای اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق زمان برگزاری مجامع بورسی به اطلاع سرمایه‌گذاران رسانده می‌شود. 

انواع مجامع بورسی

مجامع بورسی در ایران به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. مجمع عمومی موسس: این مجمع در زمان احراز پذیره‌نویسی یک شرکت سهامی تشکیل می‌شود.
 2. مجمع عمومی عادی سالیانه: طبق قانون تجارت هر شرکت سهامی موظف است حداکثر تا چهار ماه بعد از پایان سال مالی خود، مجمع عمومی سعادی سالیانه را تشکیل داده و در خصوص تعیین DPS یا همان سود نقدی سهام تصمیم‌گیری کند؛ مجمع عادی سالیانه بر اساس سال مالی شرکت‌ها برگزار می‌شود.
 3. مجمع عمومی فوق العاده: اگر شرکتی تصمیم به تغییر اساسنامه یا انحلال شرکت یا تغییر در سرمایه شرکت داشته باشد، نیاز است مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل دهد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که سبب تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده می‌شود تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه شرکت است.

قوانین و مقررات مجامع

هر کدام از سه دسته مجامع بورسی بر مبنای قانون تجارت موظف به اجرای وظایف خاصی هستند که در ادامه به هر یک از آن‌ها اشاره می‌شود. 

 • مجمع عمومی موسس
 1. رسیدگی به گزارش موسسین وتصویب آن
 2. احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم
 3. تصویب طرح اساسنامه شرکت و درصورت لزوم اصلاح آن
 4. انتخاب اولین مدیران و یا بازرسان شرکت
 5. تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی بـرای سـهامداران تـا تـشکیل اولـین مجمـع عمومی عادی درآن منتشر خواهد شد
 • مجمع عمومی عادی
 1. رسـیدگی بـه ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل
 2. رسیدگی به صورت دارائی و مطالبات و دیون شـرکت و صورتحـساب دوره و عملکـرد سالیانه شرکت
 3. رسیدگی به گزارش مدیران و یا بازرسان و سایرامورمربوط به حساب‌های سـال مـالی
 4. تعیین EPS یا همان سود هر برگه سهام
 5. تعیین DPS یا همان سود نقدی سهام و تقسیم میان سهامداران
 • مجمع عمومی فوق العاده
 1. رسیدگی به مواردی همچون تغییر در مواد اساسنامه یا در سرمایه شرکت یا انحلال شرکت قبل از موعـد

نحوه مطلع شدن سهامداران از برگزاری مجامع

بر مبنای متون قانونی هر شرکتی که خواهان برگزاری مجامع بورسی خود است، موظف بوده 10 روز قبل از برگزاری مجمع، این موضوع را در وب‌سایت کدال (لینک مقاله)، سایت رسمی شرکت و روزنامه کثیرالانتشار به اطلاع‌ سرمایه‌گذاران برساند. 

آگهی دعوت از سرمایه‌گذاران به حضور در مجمع، در حالی صورت می‌گیرد که صورت های مالی سالیانه حسابرسی شده شرکت بورسی و گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت نیز در اختیار سهامداران قرار خواهد گرفت. 

سهامداران می‌توانند در زمان برگزاری مجمع و با توجه به دستورالعمل جلسه، در آن حضور داشته با نداشته باشند؛ تصمیماتی که در مجامع بورسی گرفته می‌شود، با عموم سرمایه‌گذاران به اشتراک گذاشته می‌شود. 

سایر نکات مجامع

 • هر یک از سهامداران شرکت متناسب با تعداد سهامشان در مجمع حق رأی دارند.
 • در مجمع شرکت های بورسی حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران الزامی است.
 • تمامی تصمیماتی که در مجمع عادی عمومی اتخاذ می‌شود، با کسب نصف آرا بعلاوه یک رای معتبر خواهد بود.
 • زمان برگزاری مجمع عمومی موسس نماد شرکت در بورس بسته خواهد شد.
 • بعد از برگزاری مجمع، گزارش‌ تصمیمات مجمع و زمانبندی پرداخت سود در سایت کدال منتشر می‌شود.
 • پس از انتشار اطلاعیه تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت، نماد معاملاتی مذکور بدون محدودیت نوسان قیمت و با استفاده از مکانیزم حراج ناپیوسته بازگشایی می‌شود.
 • سود تقسیمی به تمام سهامداران شرکت در روز برگزاری مجمع تعلق خواهد گرفت.
 • جدول زمان بندی پرداخت سود نقدی به وسیله هیئت مدیره شرکت سهامی عام در سامانه کدال قرار خواهد گرفت.
 • حداکثر تا ۴ ماه بعد از پایان سال مالی شرکت، مجمع عادی سالیانه باید برگزار شود.
 • برخی شرکت‌های بورسی اقدام به برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده در فواصل زمانی مختلف می‌کنند تا عملکرد بهتری در شرکت حاکم باشد؛ این مهم کمک زیادی به شفاف‌سازی اطلاعاتی و دقیق بودن گزارش‌های ارائه شده می‌کند.

 

یکی از ویژگی‌های اصلی برگزاری مجامع بورسی را می‌توان رعایت اصل شفاف‌سازی و یکسان‌سازی اطلاعاتی برای همه دانست. در واقع قانون‌گذار با با الزام برگزاری مجامع بورسی، مدیران اجرایی شرکت‌ها را موظف می‌کند تا گزارش جامعی از اطلاعات جامع شرکت و برنامه‌های پیش‌رو در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند. توجه به مفاد رسیدگی شده در مجامع بورسی می‌تواند به سرمایه‌گذاران در خصوص سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در یک شرکت، کمک کند. در واقع با بررسی صورت ‌جلسه مجامع می‌توان دید روشنی از وضعیت حال حاضر شرکت و آینده آن داشت که این مهم به کمک تحلیلگران بورسی می‌آید.