نهادهای مهم در بازار بورس کدامند؟

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/05/10
زمان مطالعه :7 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
نهادهای مهم در بازار بورس کدامند؟

نهادهای مالی مختلفی در بازار سرمایه وجود دارند که با انجام دادن امور مالی و سرمایه‌گذاری‌ به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا سرمایه‌گذاری امن‌تری داشته باشند. این نهادها با نقش واسطه‌گری خود پل ارتباطی سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران محسوب شده و شرایط را برای تحقق اهداف اقتصادی فراهم می‌کنند. مشاوران سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های کارگزاری، شرکت‌های تأمین سرمایه، بازارگردانان، شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مهم‌ترین نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه ایران هستند که در این نوشتار در خصوصشان بیشتر خواهیم گفت. 

نهاد های مالی چه می‌کنند؟ 

نهادهای مالی که در بازار سرمایه ایران فعالیت دارند به صورت کلی باید شرایط را به نوعی فراهم کنند تا انجام امور اقتصادی در بورس با سهولت بیشتری صورت گیرد.

اعطای مجوزهای مختلف، بررسی امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بازار سرمایه، دریافت اطلاعات و مدارک متقاضیان، تطبیق شرایط متقاضیان با مقررات و قوانین، ارتباط مستمر با دیگر نهادهای مالی و ارائه گزارش‌ها از جمله وظایف نهادهای مالی فعال در ایران است. در ادامه از هشت نهاد مالی اثرگذار که هر سرمایه‌گذار باید آن‌ها را بشناسد بیشتر خواهیم گفت.

1- مشاوران سرمایه‌گذاری: مشاوران سرمایه‌گذاری افرادی هستند که به سرمایه‌گذاران، مشاوره‌های خاص بورسی داده تا بدانند سرمایه خود را در کجا تزریق کنند. مشاوران سرمایه‌گذاری به صورت معمول از افراد حقوقی بوده و با بررسی پیوسته بازار سرمایه به دنبال ارائه مشاوره‌های مالی درست به علاقه‌مندان این حوزه هستند.

2- شرکت‌های سرمایه‌گذاری: سرمایه‌‌گذاران می‌توانند سرمایه خود را به این شرکت‌ها سپرده تا آن‌ها برایشان در بازار سرمایه خرید و فروش داشته باشند. قانون اجازه سرمایه‌گذاری در بورس را به این شرکت‌ها داده است و هر شرکتی بر اساس اساسنامه خود، خدمات خاصی را به مشتریان خود عرضه می‌کند. این شرکت‌ها مدیریت تخصصی سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بهادار را برعهده دارند.

3- صندوق‌های سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاران می‌توانند به منظور سرمایه‌گذاری در بورس، سرمایه خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسپارند. این صندوق‌ها بر اساس آنچه در امیدنامه خود دارند این سرمایه را در سهام، حق تقدم سهام، پروژه‌های ساختمانی، طلا، ارز و یا انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌های سهامی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس، صندوق‌های زمین و ساختمان و ... از انواع صندوق‌های فعال در بازار سرمایه ایران هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید به مطلب «صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟» مراجعه کنید.

4- شرکت‌های کارگزاری: شرکت‌های کارگزاری همچون کارگزاری بانک مسکن انجام معاملات در بازارهای مالی را برعهده دارند. خرید و فروش سهام و یا اوراق بهادار به کمک کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد. کارگزاری‌ها واسطه خدمت‌رسانی میان خریداران و فروشندگان هستند و تمام سرمایه‌گذاران برای آنکه بتوانند در بازار سرمایه معامله کنند باید حداقل عضو یک کارگزاری باشند. کارگاری‌ها با ایجاد سازوکار معاملات به صورت آنلاین و افلاین، درخواست خرید و فروش سرمایه‌گذاران را برای سازمان بورس ارسال می‌کنند. کارگزاری بانک مسکن در حوزه‌های مختلف همچون انجام معاملات بورسی، صدور صندوق درآمد ثابت آباد مسکن و انجام معاملات بورس کالا در خدمت مشتریان و سرمایه‌گذاران خود است؛ این کارگزاری همچنین با ارائه خدمات خاص به مشتریان خود در حوزه اوراق تسه، مورد توجه سرمایه‌گذاران بسیاری قرار دارد.

5- شرکت‌های تأمین سرمایه: این شرکت‌ها با جذب سرمایه سرمایه‌گذاران، این سرمایه را در اختیار شرکت‌هایی که به منابع مالی نیاز دارند قرار می‌دهند. به عبارت دیگر شرکت‌ها برای تأمین منابع مالی خود به شرکت‌های تأمین سرمایه مراجعه کرده و پس از پذیرش سازمان بورس، سهام خود را توسط این شرکت‌ها در بازار بورس عرضه می‌کنند. این شرکت‌ها از طریق بازار اولیه، تعهد پذیره‌نویسی اوراق بهادار تازه منتشر شده را برعهده دارند. شرکت‌های تأمین سرمایه علاوه بر تأمین مالی، خدمات دیگر همچون ارائه صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردانی، مشاوره سرمایه‌گذاری و ... را نیز انجام می‌دهند.

6- بازارگردانان: شرکت‌هایی هستند که با در اختیار داشتن برخی از اوراق شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، روند حرکت آن‌ها در بورس را کنترل می‌کنند. این شرکت‌ها وظیفه دارند با اتخاذ تصمیم‌های درست و به موقع، از ایجاد نوسان در بازار سرمایه جلوگیری کنند. شرکت‌های فعال در بازار سرمایه بر اساس قوانین بورسی ملزم به معرفی بازارگردان هستند.

7- شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی: این شرکت‌ها اطلاعات صحیح و موثق را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند تا به درستی بتوانند در بازار سرمایه حضور داشته باشند. اطلاعات مالی جامع، سبب می‌شود سرمایه‌گذاران بتوانند آینده یک شرکت را بر مبنای شرایط گذشته و حال حاضر آن، بررسی کرده و سپس نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنند. 

8- مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری: این موسسات با بررسی عملکرد شرکت‌های بررسی، وضعیت آن‌ها در تحقق وعده‌های خود را بررسی و اعلام می‌کنند. میزان ریسک اعتباری شرکت‌ها و بازدهی آن‌ها به کمک این موسسات مطرح شده و در تصمیم سرمایه‌گذاران اثرگذار است. 

9- شرکت سپرده‌گذاری مرکزی: انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس و خارج از بورس بر عهده این شرکت است. ثبت اوراق بهادار، سود تقسیمی و سهام جایزه به نام سرمایه‌گذاران به کمک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی صورت می‌گیرد.

سرمایه‌گذاران می‌توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در بورس فعالیت کنند. افرادی که از دانش و زمان کافی برخوردارند سرمایه‌گذاری مستقیم را انتخاب کرده و آن‌ها که از لحاظ زمانی کمبود وقت داشته یا نمی‌دانند به چه صورت باید در بورس سرمایه‌گذاری کنند از خدمات نهادهای مالی همچون کارگزاری‌ها یا مشاوران سرمایه‌گذاری بهره می‌برند. اگر شما نیز خواهان فعالیت حرفه‌ای در بازار سرمایه هستید اما دانش و یا زمان کافی در این خصوص را ندارید می‌توانید از کمک کارشناسان کارگزاری بانک مسکن بهره ببرید.