مجمع عمومی عادی سالیانه زاگرس

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/04/29
زمان مطالعه :4 دقیقه
دسته‌بندی :اخبار
مجمع عمومی عادی سالیانه زاگرس

درباره زاگرس

شركت پتروشيمی شيراز بعنوان اولين واحد توليدی صنايع پتروشيمی ايران  در سال 1342 به منظور توليد کودهای شيميايی ازته آغاز به فعاليت نمود.

اين شركت در 45 کيلومتری شهر شيراز، در مجاورت رودخانه کر و در نزديکی مرودشت واقع گرديده است. وسعت شركت 300 هکتار است که از اين مقدار 72 هکتار آن را محوطه صنعتی تشکيل ميدهد. ارتفاع شركت از سطح دريا حدود 1600 متر می باشد. شروع به کار شركت با بهره برداری از 4 واحد توليد آمونياک، اوره، اسيد نيتريک و نيترات آمونيوم و نيز واحد تامين سرويسهای جانبی (آب ، برق ، بخار و هوای فشرده) توام بوده و پس از آن با توجه به نياز کشور، طرحهای توسعه متعددی به مرحله اجرا در آمده است.

اطلاعات مجمع 

نام مجمع: مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام

ساال مالی: سال (دوره) مالی منتهی به 1399/1/30 

تاریخ مجمع: 1400/04/15

محل برگزاری مجمع: تهران - خيابان وليعصر- ابتداي بزرگراه هاشمي رفسنجاني(نيايش) در محل مرکز همايش هاي هتل قلب 

دستور جلسه مجمع:

  • استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی
  • تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 1399/12/30
  • انتخاب حسابرس و بازرس قانونی
  • انتخاب روزنامة کثیر‌الانتشار
  • انتخاب اعضای هیئت‌مدیره
  • تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره
  • تعیین پاداش هیئت مدیره
  • سایر موارد

اهم نکات مجمع

در شرکت پتروشیمی زاگرس نرخ حمل در سال 1399 به دو علت به سطح 47 دلار افزایش یافت: 1- از اوایل سال 2020 همه کشتی‌ها ملزم به استفاده از سوخت  Low Sulphurکه سوخت گرانتری بود، شدند. 2- به تولید رسیدن شرکت‌های جدید پتروشیمی نظیر کیمیای پارس خاورمیانه و پتروشیمی بوشهر و نبودن کشتی به میزان کافی.

با توجه به تندری که شرکت برگزاری می‌کند، سوخت مورد نیازی برای کشتی‌ها (اعم از ملکی و استیجاری) را با قیمت ارزانتری نسبت به قیمت نشریه تهیه می‌کند.

89% از صادرات شرکت به کشور چین، 5 درصد به هند بوده و مابقی به صورت داخلی به فروش می‌رسد.

اهداف و برنامه‌های شرکت در سال 1400

از جمله برنامه‌های زاگرس توسعه بازار محصول است. در ابتدای سال جاری شرکت توانست راه صادرات خود را به بازارهای ترکیه و مصر باز کند. اگر شرایط بهبود یابد، صادرات به کشورهای دیگر نیز امکان‌پذیر خواهد شد. همچنین این شرکت می‌تواند در زمینه حمل متانول نیز سرمایه‌گذاری داشته باشد. شرکت تعمیراتی سنگینی را برای واحد یک برنامه‌ریزی کرده است که مقرر بود در اردیبهشت انجام شود ولی به دلیل کرونا و جذابیت قیمت‌های متانول به تاخیر افتاد. این تعمیرات در زمستان انجام خواهد شد تا اگر در آن زمان قطعی گاز هم وجود داشته باشد، آسیبی به شرکت نرسد.

چالش‌های شرکت در سال 1400

یکی از چالش‌های شرکت، محدودیت‎‌های جدی در انتقال ارز و عملیات بانکی بین‌المللی است. همچنین مشکلات در تامین قطعات یدکی و کاتالیست است. اگرچه شرکت تا چند سال آینده هم کاتالیست‌های مورد نیاز خود را دارد، ولی با توجه به تعمیرات اساسی پیشرو و مصرف بخشی از آن، نیاز است که مجددا مقداری خرید داشته باشد. همچنین شرکت باید ایجاد هماهنگی در زمینه فروش و حمل متانول با تولیدکننده‌های ایرانی را انجام دهد. عدم رشد صنایع پایین‌دستی متانول در کشور نیز یکی دیگر از چالش‌های پیش‌روی شرکت است.

پاسخ به بندهای حسابرس

شرکت در سال‌های گذشته بنا به توصیه بانک مرکزی از شرکت‌های ژاپنی ین دریافت نموده که در زمان وضع مجدد تحریم‌ها، بلوکه گردید. یکی از مشتریانی که 14 میلیون درهم به شرکت بدهکار است طبق برنامه زمانبندی که اعلام کرده، در حال تسویه حساب می‌باشد. در حال حاضر 3 میلیون درهم را تسویه کرده است.

با توجه به اینکه شرکت مجوز فعالیت در منطقه ویژه اقتصادی دارد و گاز خود را از مبین (که آن نیز در منطقه ویژه اقتصادی است) تامین می‌کند، مشمول هیچ یک از موارد اشاره شده در بند 5-2 نمی‌باشد. اما شرکت گاز درصدد آن است که مالیات بر ارزش افزوده گاز را از مبین دریافت کند. در این خصوص، رای قطعی هم صادر شده است اما این موضوع توسط شرکت‌های زاگرس، پردیس و مبین در دیوان عدالت اداری مطرح شده و توسط انجمن صنفی کارفرمایی در حال پیگیری است.

نکته حائز اهمیت در مورد مالیات بر ارزش افزوده آن است که حتی در صورت پرداخت این مبلغ، آثار هزین‌های نخواهد داشت چرا که به عنوان اعتبار خرید شرکت منظور می‌شود. مدیریت شرکت در خصوص عوارض آلایندگی اظهار داشت که تشخیص و اعلان شرکت‌های آلاینده به عهده سازمان محیط زیست است. در این راستا تاکنون از سازمان محیط زیست در خصوص عدم حضور زاگرس در لیست شرکت‌های آلاینده، دو مرتبه نامه دریافت شده است.

چندین جلسه با مبین انرژی خلیج فارس (تامین‌کننده سرویس‌های جانبی زاگرس(، برگزار شده است. تا حدی در مورد دیماند سال گذشته، بازگشت‌هایی از سوی مبین انجام شد ولی هنوز امکان اصلاح قرارداد (خصوصا در مورد اصلاح دیماندها در زمان قطع گاز) فراهم نشده است، چون پذیرش این موضوع از سوی مبین مستلزم پذیرش آن از سوی سهامدار عمده این شرکت سوی است.

در پاسخ به سوالات سهامداران مطرح شد"

آخرین نرخ فروش صادراتی به چین 334 دلار (CFR China) است. آخرین نرخ صادراتی به هند 290 دلار است. (فروش به هند به دلیل خطراتی که برای کشتی‌ها ممکن است وجود داشته باشد، به صورت FOBاست.)

هزینه حمل به چین در سال گذشته 47 دلار بوده است، این عدد در سال جاری مقداری کاهش داشته و در حدود 45 دلار است.

یوتیلیتی 1400 فعلا برمبنای نرخ‌های سال 1399 در دفاتر اعمال می‌شود و نرخ نهایی توسط شورای رقابت به NPC اعلام خواهد شد.

در رابطه با MTP، توسط یکی از شرکت‌های معتبر داخلی، FS تهیه شده است. اما هئیت مدیره در رابطه با اجرای MTP به نتیجه‌ای نرسیده است. FS مذکور براساس تخفیف حداکثر 30 درصدی در نرخ خوراک متانول تهیه شده است. بدون این تخفیف طرح MTP مقرون به صرفه نخواهد بود. 

در شرایط فعلی شرکت تصمیمی در رابطه با ایجاد واحد  ASUندارد. در بررسی که انجام شده و با توجه به قیمت‌های جدید، منافع شرکت با رویه فعلی بهتر تامین می‌شود.

در نهایت 2300 تومان به ازای هر سهم تقسیم شد.