معرفی سایت‌های بورسی

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/04/27
زمان مطالعه :6 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
معرفی سایت‌های بورسی

با توجه به اینکه بستر خدمات الکترونیکی در بازار سرمایه ایران فراهم است، سرمایه‌گذاران به راحتی می‌توانند به کمک سایت‌های اطلاع‌رسان و پایگاه‌های اینترنتی، اطلاعات لازم و کافی را کسب کنند. در این نوشتار در خصوص سایت‌هایی که باید آن‌ها را شناخته تا از زیر و بم بازار سرمایه آشنایی داشته باشیم، خواهیم گفت. 

10 سایت که نیاز دارید با آن‌ها آشنا شوید

1- پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار https://www.seo.ir

نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی که هر سرمایه‌گذاری باید از گزارشات و اطلاعات آن باخبر باشد، پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار است که آخرین اخبار و اطلاعات در آن بارگزاری می‌شود. 

این سایت به صورت ویژه شرکت‌ها و نهادهای فعال در بازار سرمایه را معرفی کرده، اطلاعات تماس شرکت‌های کارگزاری، نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده، و در خصوص قوانین و مقررات بازار سرمایه و آمار و اطلاعات عملکرد بورس، اطلاعات جامعی به سرمایه‌گذاران می‌دهد. 

2- پایگاه اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران http://www.irbourse.com

پیش از این برایتان نوشتیم که بورس اوراق بهادار تهران یکی از 4 بورس فعال در بازار سرمایه کشور است و با توجه به اهمیتی که برای سرمایه‌گذاران دارد اطلاعات کلی در خصوص بورس اوراق بهادار تهران، اطلاعات مربوط به معاملات و نوسانات شاخص‌های بورس اوراق بهادار تهران، آمار معاملات شرکت‌های پذیرفته‌ شده در این بورس، اطلاعات مربوط به برترین‌های بورس تهران و سایر آمار و ارقام مربوط به معاملات انواع اوراق بهادار در بورس تهران، در پایگاه اینترتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران بروزرسانی می‌شود.

اطلاعیه‌هایی در خصوص مواردی مانند توقف و بازگشایی نمادها و عرضه سهام، ضوابط و مقررات بازار سرمایه در کنار بحث آموزش و فرهنگ‌سازی از جمله اطلاعاتی است که می‌توان به کمک این سایت به آن دسترسی یافت. 

3- پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران http://www.ime.co.ir

بورس کالا دومین بورس رسمی کشور است که در این نوشتار می‌توانیم در خصوص آن بیشتر بدانیم. در پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران علاوه بر اطلاعات کلی در خصوص شرکت بورس کالای ایران و ضوابط و مقررات این بازار، می‌توان به آمار معاملات انواع محصولات داد و ستد شده در بورس کالا و آخرین قیمت این محصولات دسترسی پیدا کرد.

همچنین آمار معاملات قراردادهای آتی سکه، طلا و نوسانات قیمت آن از جمله اطلاعات مورد توجه این سایت است.

4- پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس ایران https://khanesarmaye.com/fara-bourse

فرابورس را سومین بورس رسمی ایران بعد از بورس اوراق بهادار و بورس کالا دانسته و در خصوص آن در این نوشتار به تفصیل توضیح دادیم. در کنار این باید بگوییم در پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس ایران اطلاعات کلی در خصوص شرکت فرابورس ایران و ضوابط و مقررات این بازار، آمار معاملات شرکت‌های پذیرفته‌ شده در فرابورس، اطلاعات مربوط به معاملات و نوسانات شاخص فرابورس، آمار معاملات مربوط به اوراق اجاره، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن و سایر انواع اوراق بهادار پذیرفته‌ شده در فرابورس بروز رسانی می‌شود و مواردی مانند توقف و بازگشایی نمادها و عرضه سهام توسط ناظر بازار فرابورس، اطلاع‌رسانی می‌شود. 

5- پایگاه اینترنتی بورس انرژی https://www.irenex.ir

بورس انرژی کشور یکی از بورس‌های خاص کشور است که افرادی که در آن فعالیت دارند به نوعی با سایر سرمایه‌گذاران بازار سرمایه تفاوت‌هایی دارند. اگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این بازار هستید شما را به خواندن این مطلب دعوت می‌کنیم اما به صورت کلی پایگاه اینترنتی بورس انرژی نیز از جمله سایت‌هایی است که باید آن را رصد کرده تا به اطلاعاتی از جمله اطلاعات کلی در خصوص شرکت بورس انرژی و ضوابط و مقررات این بازار، آمار معاملات انواع حامل‌های انرژی در این بازار و آخرین قیمت آن‌ها و اطلاعیه‌های مربوط به عرضه انواع حامل‌های انرژی اشراف داشته باشیم. 

6- سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران بازار سرمایه یا کدال https://www.codal.ir

برای آنکه بتوانیم در بازار سرمایه به خوبی فعالیت داشته، نیاز داریم به اطلاعات کاملی از شرکت‌های فعال در بازار سرمایه دسترسی داشته باشیم و سامانه کدال این اطلاعات را در اختیار ما قرار می‌دهد. 

با کمک سامانه کدال دیگر نیاز نیست برای دستیابی به اطلاعات هر شرکت یا ناشر بورسی به سایت آن شرکت مراجعه کرده و کدال به راحتی تمام این اطلاعات را گردآوری کرده است. 

با توجه به اینکه اخبار شرکت‌ها در میزان سوددهی سرمایه‌گذارن می‌تواند تاثیرگذار باشد پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات بیشتر در خصوص آنکه سامانه کدال چیست؟ از اینجا بدست آورید. 

7- پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران http://www.tsetmc.ir/Loader.aspx?ParTree=15

برای تصمیم‌گیری در بازار سرمایه نیاز داریم به که به شفاف‌ترین و دقیق‌ترین اطلاعات دسترسی داشته باشیم. 

بدون تردید یکی از سایت‎‌هایی که در ساعات بازار بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد همین پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران «TSETMC» است که به صورت لحظه به لحظه اطلاعات جامعی از بازارهای سرمایه فعال در کشور را ارائه می‌دهد. 

اطلاعات مورد نیاز در خصوص بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و بورس انرژی در این سایت آمده و سرمایه‌گذاران می‌توانند اطلاعات جالبی در خصوص وضعیت عرضه و تقاضا در بازار،  برترین‌های سهام، نمادهای تاثیرگذار در شاخص، نحوه عملکرد شرکت‌های بورسی و اطلاعات بسیار دیگری بدست آورند. 

8- مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران Fipiran.com

سایت Fipiran  به عنوان مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران زیر نظر شرکت مدیریت فناوری بورس تهران فعالیت دارد و در این سایت اطلاعات ارزشمندی برای مقایسه و تحلیل سهام ارائه می‌شود. امکان قیاس ترازنامه شرکت‌ها، مقایسه صورت سود و زیان، مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری و محاسبه بازدهی صندوق‌ها در این سایت امکان‌پذیر است و با مراجعه به اطلاعات تحلیلی آن می‌توان بهترین انتخاب‌ها را داشت. می‌توان گفت اطلاعات پردازش شده بازارهای مالی ایران به کمک کارشناسان اهل فن، در این سایت صورت می‌گیرد. 

9- پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران https://www.sena.ir

اخبار و اطلاعات نقش تاثیرگذاری در وضعیت بازار دارند و به همین منظور نیاز است به اطلاعات موثق و تایید شده دسترسی داشت و پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران یا سنا به همین منظور یکی از موثق‌ترین پایگاه‌های خبری است که تازه‌های بورس ایران را به سرعت و با دقت نشر می‌دهد و مخاطبین می‌توانند بر صحت اخبار ارسالی در این سایت اعتماد داشته باشند. 

این پایگاه خبری همچنین قیمت سهام شرکت‌ها، شاخص‌های بورسی و ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را انتشار می‌دهد. 

10- تالار مجازی بورس ایران http://www.irvex.ir

فعالیت در بورس یک فعالیت حرفه‌ای است و نیاز است قبل از ورود رسمی به بازار سرمایه آموزش‌های لازم در این خصوص را بدست آورد. تالار مجازی بورس ایران به همین منظور با شبیه‌سازی فضای واقعی بازار، سرمایه‌گذاران مبتدی را برای حضور در بازار اصلی آماده می‌کند. نحوه خرید و فروش سهام در این تالار همچون تالار اصلی بازار سرمایه بوده و قیمت سهام و سایر اطلاعات تاثیرگذار بر بازار سرمایه نیز در این تالار مجازی بروز می‌شود. تنها تفاوت تالار مجازی بورس ایران با تالار شیشه‌ای در آن است که حضور در این تالار مجازی نیاز به سرمایه نداشته و به نوعی حکم آزمون و خطا برای یادگیری سرمایه‌گذاران را دارد. 

تجربه نشان داده بسیاری از سرمایه‌گذاران مبتدی در نخستین روزها، آشنایی کافی با سازوکار بازار نداشته و به همین علت متحمل ضررهایی می‌شوند که با تمرین در تالار مجازی بورس دیگر این اتفاق نخواهد افتاد. برای آنکه بتوانیم در تالار مجازی بورس فعالیت داشته باشیم باید در آن به صورت رایگان ثبت‌نام خود را کامل کنیم. 

بازار مجازی بورس همچنین یک انتخاب ایده‌آل برای آشنایی کودکان و نوجوانان با بازار سرمایه کشور است. 

این 10 سایت از جمله سایت‌های معتبر و فراگیر بازار سرمایه کشور است اما فارق از این سایت‌ها، افرادی که به صورت حرفه‌‎ای‌تر سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌توانند از خدمات سایت‌های تحلیلی نیز بهره ببرند. 

امیدواریم مطالعه این مطلب به کمک شما آمده باشد تا با اطلاعات بیشتری در بازار سرمایه فعالیت کنید و اگر نیاز به کسب خدمات حرفه‌ای در بازار سرمایه دارید می‌توانید روی کمک کارشناسان ما در کارگزاری بانک مسکن حساب باز کنید.