سامانه کدال چیست؟

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/04/06
زمان مطالعه :7 دقیقه
دسته‌بندی :بورس و سرمایه‌گذاری
سامانه کدال چیست؟

اگر به دنبال فعالیت حرفه‌ای در بازار سرمایه باشیم باید اصول و قاعده‌های آن را رعایت کنیم. یکی از این قاعده‌ها فعالیت بر مبنای داده‌ها و گزارش‌های واقعی و درست است. در واقع هنگامی که می‌خواهیم سهام یک شرکت را خریداری کنیم باید بدانیم سابقه و عملکرد آن شرکت چه بوده است و با توجه به شرایط روز، چه آینده‌ای در انتظارش است. 

شرکت‌هایی که در بازار سرمایه فعال هستند باید در بازه‌های زمانی مشخص، اطلاعات عملکردی خود را بروز کنند و در اختیار عموم قرار ‌دهند. به همین دلیل سامانه‌ای برای ارائه اطلاعات و اخبار بازار سرمایه ایجاد شده است تا افراد بتوانند با استناد بر آن به تحلیل و بررسی شرکت‌های بورسی بپردازند که به آن سامانه مدال گفته می‌شود. سامانه کدال با هدف یکپارچه‌سازی و تایید گزارش‌های ارسالی به سازمان بورس و نهادهای مرتبط ایجاد شده است. 

سامانه جامع اطلاع‌رسانی شرکت‌های موجود در بازار بورس همان سامانه کدال بورس است که در این مقاله در خصوص آن بیشتر خواهیم دانست. 

هدف از راه‌اندازی سامانه کدال

به منظور حفظ و حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و بر مبنای متون مدون قانونی، سازمان بورس و اوراق بهادار موظف است تدابیری اتخاذ کرده تا همه سرمایه‌گذاران به اطلاعات شفاف و صادقانه دسترسی داشته باشند و بر همین اساس و برای یکپارچه‌سازی اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان بورس، سامانه کدال به نشانی www.codal.ir راه‌اندازی شده تا اطلاعات مالی به صورت آسان در اختیار عموم مردم قرار گیرد. 

سامانه کدال مخفف عبارت انگلیسی Comprehensive Database Of All Listed Companies به معنای پایگاه اطلاعات جامع شرکت‌های پذیرفته شده (در بازار بورس اوراق بهادار) است. 

این سامانه که یکی از راه‌های مبارزه با تخلفات در بازار اوراق بهادار شناخته می‌شود با 7 هدف زیر راه‌اندازی شده است.

  • تسريع در ارائه اطلاعات ناشران اوراق بهادار و افشاي عمومی آن
  • ايجاد سازوکاري جهت تسهیل فرایند تهیه و افشاي اطلاعات
  • گزارش‌گيري و گزارشگری مبتني بر اصول جهاني
  • فراهم آوردن امكان دسترسی آسان استفاده‌کنندگان به اطلاعيه‌ها
  • فراهم آوردن امكان نظارت مؤثرتر بر نحوه ارايه و افشاي اطلاعات
  • افزایش شفافیت اطلاعاتی از طریق کاهش دوره‌ی زمانی تهیه تا انتشار اطلاعات و افزایش دقت در محاسبات و کنترل‌ها
  • افزایش هماهنگي واحدهای درون‌سازماني و برون‌سازماني و ارتقاي سطح اطلاع‌رساني

در عکس زیر می‌توانید بخش‌های مختلف سایت کدال را مشاهده کنید. برای پیدا کردن نماد و یا گزارش مورد نظر می‌توانید از قسمت‌های مرتبط، عناوین را جستجو کنید.

نحوه گزارش‌دهی در سامانه کدال 

گزارشاتی که در سامانه کدال به اطلاع عموم رسانده می‌شود از سوی ناشران آماده و ثبت می‌شود.  در ادامه و پس از دریافت و پذیرش گزارش‌ها توسط سامانه، بررسی و نظارت‌های لازم بر روی آن صورت گرفته تا گزارش‌های متنوعی از اطلاعات ارسالی ناشران استخراج و به اطلاع عموم رسانده شود. منظور از ناشران بورس نیز تمام شرکت‌هایی هستند که نماد آن‌ها در سازمان بورس درج شده است.

از رایج‌ترین گزارش‌های منتشرشده در سامانه کدال به موارد زیر می‌توان اشاره کرد: 

صورت های مالی میان دوره و پایان دوره: شرکت‌های بورس موظف هستند گزارش‌های مالی خود را در بازه‌های 3 ماهه، شش ماهه، 9 ماهه و یک ساله ارائه داده تا در سامانه منتشر شود. 

گزارش‌های ماهیانه: شرکت‌ها موظفند آمار ماهانه‌ای را منتشر کنند که در آن میزان فروش، حجم فروش و اهم فعالیت‌های یک ماهه آمده باشد. 

گزارش فعالیت هیئت‌مدیره: پس از انتشار صورت‌های مالی 12 ماهه شرکت‌ها جهت برگزاری مجمع عمومی عادی لازم است گزارش حسابرسی شده این صورت‌های مالی نیز در سامانه منتشر شود. در ادامه، گزارش فعالیت هیئت مدیره منتشر می‌شود که بیانگر وضعیت شرکت با توجه به اتفاقات گذشته و شرایط حال حاضر و برنامه‌های پیش‌رو است. 

گزارش اطلاعات با اهمیت گروه الف: شرکت‌ها موظف هستند اطلاعات حائز اهمیت و اثرگذار بر سود هر سهم را منتشر کنند. 

گزارش اطلاعات با اهمیت گروه ب: برخی از اطلاعات منجر به افزایش سود سهام نمی‌شوند اما سرمایه‌گذاران باید از آن اطلاع داشته باشند که در این گزارش ارائه می‌شود.

گزارش تفسیری مدیریت: این گزارش‌ها بیانگر انتظار مدیریت از فروش و یا میزان خاصی از فروش محصولات است که بیشتر مواقع به همراه گزارش صورت‌های مالی ارائه می‌شود. 

یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی: فارغ از گزارش‌های حسابرسی 6 ماهه و 12 ماهه شرکت‌ها، گزارش‌های حسابرسی دیگری نیز لازم است که یک حسابرس مستقل و مورد تایید سازمان بورس که خارج از شرکت فعالیت دارد، این گزارش‌های دوره‌ای را با عنوان یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی منتشر می‌کند. 

فرایند انجام افزایش سرمایه: با توجه به جذابیتی که این موضوع برای سرمایه‌گذاران دارد لازم است شرکت‌ها برای افزایش سرمایه در نخستین قدم مجمع فوق‌العاده جهت انجام افزایش سرمایه را برگزار کنند. به این منظور لازم است در ابتدا گزارشی از سوی شرکت تحت عنوان پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه در سامانه کدال درج شود تا در ادامه سازمان بورس نیز گزارشی با عنوان مدارک و مستندات درخواست افزایش سرمایه را به ثبت رساند، تا پس از آن شرکت بتواند طی بازه زمانی 2 ماهه مجمع فوق‌العاده خود را برگزار کند. 

چرا گزارش‌های کدالی مهم است؟ 

یکی از دلایل اصلی حضور سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه سود کردن است. سود کردن در بازار سرمایه از دو شیوه افزایش قیمت سهام و یا پرداخت سود از سوی شرکت بر مبنای صورت‌های مالی سال گذشته است. در هر دو صورت نیاز است سرمایه‌گذاران اطلاعات دقیقی از وضعیت مالی شرکت‌ها داشته باشند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. سامانه کدال نظارت بر گزارش‌ها، اطلاعات و داده‌ها را دقیق‌تر و آسان‌تر ساخته و دسترسی به این موارد را نیز تسهیل بخشیده است. این سامانه به صورت رایگان همه اطلاعات مورد نیاز سرمایه‌گذاران و فعالان بازار بورس را یکپارچه کرده و هماهنگی میان نهادهای مالی مختلف را نیز ایجاد کرده است.

با توجه به اینکه فعالیت در بازار سرمایه یک فعالیت حرفه‌ای بوده و ضرورت دارد سرمایه‌گذاران با اطلاعات کافی به این بازار قدم‌ گذارند مجموعه مقالات باشگاه مشتریان کارگزاری بانک مسکن با هدف افزایش رضایت و سودآوری مخاطبین منتشر می‌شود.