مجمع عمومی عادی سالیانه شپترو

نویسنده :تیم محتوا
انتشار :1400/03/30
زمان مطالعه :6 دقیقه
دسته‌بندی :اخبار
مجمع عمومی عادی سالیانه شپترو

درباره شپترو

شرکت پتروشیمی آبادان در سال 1346 در اطراف شهر آبادان با کمک شرکت‌های فرانسوی، آمریکایی و شرکت ملی پتروشیمی ایران آغاز به کار کرد. تولیدات این پتروشیمی در سال‌های جنگ متوقف شد و پس از آن به فعالیت خود ادامه داد. تولید پی وی سی در سال 1384 به حدود 60،000 تن افزایش یافت. رسیدن به تولید سالانه 110،000 تن پی وی سی هدف طرح توسعه آینده مجتمع در طی چند سال آینده است. 

اطلاعات مجمع 

نام مجمع: مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام

ساال مالی: سال (دوره) مالی منتهی به 30/12/1399

تاریخ مجمع: 25/03/1400

محل برگزاری مجمع: تهران - خيابان وليعصر- بالاتر از خيابان جام جم نرسيده به چهار راه پارک وي - مجموعه فرهنگي ورزشي تلاش

دستور جلسه مجمع:

  • استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی
  • تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 1399/12/30
  • انتخاب حسابرس و بازرس قانونی
  • انتخاب روزنامة کثیر‌الانتشار
  • انتخاب اعضای هیئت‌مدیره
  • تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره
  • تعیین پاداش هیئت مدیره
  • سایر موارد

اقدامات شرکت در سال 1399

تکمیل عملیات احداث ایستگاه تقویت فشار گاز خوراک از پالایشگاه (کمپرسورهای گازکوب): این پروژه بعد از حدود7  سال، در پالایشگاه آبادان از سر گرفته شد و در تیرماه سال جاری راه‌اندازی خواهد شد. با راه‌اندازی این پروژه، مشکل خوراک پتروشیمی آبادان که یکی از معضلات شرکت بود، برطرف می‌شود و شرکت در زمینه دریافت خوراک و تولید به ثبات و حتی افزایش خواهد رسید؛ علاوه بر این، اجرایی شدن این پروژه موجب کاهش هزینه خوراک و حذف دان تایم پالایشگاه می‌شود؛ به عبارت دیگر زمانی که پالایشگاه در واحدهای خود اورهال دارد (معمولا در حدود 40 روز است)، خللی در تولید شرکت ایجاد نخواهد شد؛ چرا که به واسطه بهره‌برداری از این پروژه شرکت از بخش‌های مختلفی خوراک دریافت می‌کند. بعد از به بهره برداری رسیدن این پروژه بین 50 تا 80 تن در روز به خوراک پتروشیمی آبادان اضافه می‌شود. در این راستا یکی دیگر از اقدامات مهم شرکت در سال گذشته اخذ مصوبه‌ای بسیار مهم و ارزشمند از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان خوزستان مبنی بر قبول کلیه هزینه‌های پروژه گازکوب توسط شرکت پالایش نفت آبادان بود. بنا بر این مصوبه، تمامی هزینه‌های پروژه گازکوب که در حال حاضر در پالایشگاه آبادان در حال انجام است، با بدهی سنواتی به پالایشگاه (پس از رفع مغایرت) تهاتر خواهد شد و مابقی بدهی که مبلغ کمی است به صورت اقساطی پرداخت می‌گردد.

اطلاح فنی و تعمیرات اساسی واحد کلر آلکانی

ساخت کامل و جایگزینی بویلر شماره 2 پس از گذشت حدود 3 سال

برنامه‌های آتی شرکت

شرکت درصدد اجرای پروژه تزریق کلر مایع و افزایش تولید EDC است. این پروژه احتمالا در نیمه دوم سال اجرایی خواهد شد. در حال حاضر واحد کلر آلکالی شرکت با 50% ظرفیت کار می‌کند و به تبع آن تولید EDC، 50% ظرفیت است؛ به همین خاطر شرکت مجبور است مابقی EDC مورد نیاز خود را خریداری نماید. با اجرای پروژه تزریق کلر مایع ظرفیت واحد کلر آلکالی به 100% خواهد رسید و به این ترتیب تولید واحد EDC نیز به %100 ظرفیت خواهد رسید. این موضوع بر بهای تمام شده محصول بسیار تاثیرگذار خواهد بود؛ خصوصا در شرایط فعلی که تهیه و تامین EDC برای شرکت‌ها به یک معضل تبدیل شده است.

اجرای پروژه افزایش سرمایه به میزان حداقل 300 میلیارد تومان برای تامین مالی مربوط به پروژه‌های بهبود و پایداری تولید.

شرکت توانست با اقداماتی که در سال گذشته انجام داد، رای مثبت دادگاه بدوی را در رابطه با "سهم 50 درصدی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در هزینه های مستمری بازنشستگان پیش از موعد"، اخذ کند. مسائل مربوط به دادگاه تجدید نظر در سال جاری پیگیری خواهد شد.

اخذ خسارت مربوط به واحد 600 از بیمه‌گر: شرکت در حال طی کردن مراحل مربوط به داوری است. خواسته پتروشیمی آبادان در رابطه با خسارت، 70 تا 100 میلیارد تومان است. لازم به ذکر است که بیمه‌گر در ابتدا تنها حاضر به پرداخت 15 میلیارد تومان بود.

پیش بینی تولید 1400 شرکت به شرح جدول ذیل است:

نام محصولواحدمقدار تولید
پی وی سیتن50،000
دی بی دیتن6،166
سود سوزآورتن13،613
سایرتن3،301

شرکت قصد دارد با تأمین منابع از صندوق توسعه ملی، اقدام به راه‌اندازی واحد جدید پی وی سی 300 هزار تنی نماید. به نظر می‌رسد اجرایی شدن این پروژه در افق 5 تا 10 ساله صورت می‌گیرد.

اهم موارد مجمع

شرکت در سال 1400 تولید 50 هزار تنی پی وی سی را در دستور کار دارد ولی در سال 1401 این عدد قطعا بیش از 60 هزار تن خواهد بود.

میزان گاز خوراک دریافتی از پالایشگاه در حال حاضر 140 تن در روز است که در صورت به بهره برداری رسیدن پروژه گازکوب 50 تا80 تن در روز به این خوراک اضافه خواهد شد و به این ترتیب شرکت می‌تواند ظرفیت تولید خود را به طور کامل داشته باشد. 33% خوراک دریافتی به اتیلن و12 تا 13% آن به پروپیلن تبدیل می‌گردد.

در رابطه با ظرفیت واحد الفین گفته شد ظرفیت این واحد بر مبنای دریافت 250 تن خوراک از پالایشگاه طراحی شده است.

شرکت با وجود وارد مدار شدن واحد 600 همچنان نیاز به خرید EDC خواهد داشت. طراحی واحد پتروشیمی آبادان به نحوی است که برای ظرفیت حداکثری واحد 600 (200 تن VCM)، حدود 300 تن در روز EDC نیاز دارد که 100 تا 150 تن آن، از بیرون مجموعه تامین می‌گردد. در صورت اجرایی شدن پروژه تزریق کلر مایع و افزایش تولیدEDC ، نیاز به خرید 50 تن EDC در روز کاهش می‌یابد.

یکی از علل کاهش تولید پی وی سی در ماه‌های اخیر مشکلات مربوط به تامین EDC است. پتروشیمی آبادان در این رابطه برنامه‌ریزی کرده و محموله خریداری شده و طی یک ماه آینده به شرکت تحویل داده می‌شود. از دیگر کاهش تولید، شات دان‌هایی است که در واحد پالایشگاه رخ داده بود که بر خوراک دریافتی و به تبع آن تولید شرکت تاثیر گذاشته است.

اجرایی شدن پروژه FCCU مستلزم اجرایی شدن برخی از پروژه‌های توسعه‌ای شرکت است. پروژه FCCU حدود  250  تن به خوراک اضافه می‌کند و اجرای آن تنهایی بی معنی است (چراکه شرکت نیازی به دریافت بیشتر از 250 تن خوراک ندارد). پروژه FCCU می‌بایست به همراه تغییر تکنولوژی واحد کلر آلکالی و پروژه احداث واحد 300 هزار تنی پی وی سی، اجرا گردد.

شرکت در نظر دارد تکنولوژی واحد کلر آلکالی را تغییر دهد (تکنولوژی فعلی جیوه ای است). در این پروژه شرکت هم افزایش ظرفیت را در نظر گرفته (یعنی تولید کلر بیشتر) و هم احداث یک واحد EDC در کنار واحد مذکور. به این ترتیب وابستگی شرکت به خرید EDC از بیرون مجتمع کم خواهد شد. اجرای این پروژه نیاز به تامین مالی   85-80  درصدی از صندوق توسعه ملی دارد.

به دلیل پایین بودن سود خالص هر سهم، این شرکت سود نقدی پرداخت نخواهد کرد.